10 powodów dla których właśnie teraz nadszedł czas na poważne zajęcie się innowacyjnością. Cz. 5

Szanowni Państwo, pora na piątą - ostatnią już część cyklu "10 powodów dla których właśnie teraz nadszedł czas na poważne zajęcie się innowacyjnością", w której zaprezentuję Państwu kolejne - nie mniej ważne od przedstawionych wcześniej - powody.

7. Przewaga Konkurencyjna
W poprzednim wpisie na temat „Wyzwania Azjatyckiego” już mówiłem o niebezpieczeństwie lekceważenia rozwoju krajów azjatyckich z punktu widzenia innowacyjności.

Popatrzmy teraz na sytuację z perspektywy polskich specjalistów, którzy chcą coraz lepiej żyć i oczywiście coraz lepiej zarabiać. Już dzisiaj polscy specjaliści murza konkurować z kolegami z Europy ale również z Azji. Jest stosunkowo łatwo wygrać konkurencję europejską ze względu na nadal niższe polskie płace, ale w przypadku kolegów z Azji sytuacji jest znacznie trudniejsza a stanie się jeszcze gorsza w przyszłości. Specjaliści z Azji są w wielu przypadkach bardzo dobrze wykształceni, jeżeli nie lepiej niż ich polscy konkurenci. Dodatkowo, ich płace są bardzo niskie. Z tych dwóch powodów właściwie polscy specjaliści nie mogą wygrać w zakresie kwalifikacji i płac. Oznacza to, że muszą znaleźć swoją przewagę konkurencyjną, tzn. umiejętności innowacyjne, lub świadomie zgodzić się na stopniowe obniżanie płac.

8. Innowacyjność Kluczem do Dobrobytu
Richard Florida, amerykański politolog i socjolog (i były profesor mojej uczelni George Mason University), odkrył, że w USA stopa wzrostu dochodu narodowego na głowę mieszkańca nie jest taka sama w różnych rejonach kraju. Ta stopa zmienia się od rejonu do rejonu i jest proporcjonalna do liczby patentów na głowę mieszkańca w tych rejonach. Możemy więc powiedzieć, że wzrost inżynierskiej kreatywności bezpośrednio powoduje wzrost dobrobytu w danym rejonie. To oznacza, że znakomitym sposobem wzrostu dobrobytu jest wspomaganie innowacyjności, a innowacyjność jest kluczem do dobrobytu.

9. Emigracja
Wielu polityków w Polsce, ale również zwyczajnych ludzi, martwi się, że emigracja zarobkowa z Polski znowu się nasila. Oczywiście jej głównymi przyczynami są różnice płac pomiędzy Polską i krajami Europy zachodniej i zwyczajnie brak pracy w Polsce. Niestety na emigrację udają się zazwyczaj ludzie zdolni do podejmowania ryzyka i gotowi ciężko pracować, innymi słowy najlepsza część siły roboczej. Czy istnieje możliwość zmniejszenia zakresu emigracji poza wyrównaniem płac i stworzeniem dużego popytu na polskim rynku pracy? Wasz bloger jest przekonany, że odpowiedź jest pozytywna. Jeżeli polska gospodarka będzie bardziej innowacyjna i stwarzająca ciekawe miejsca pracy, na pewno stanie się większym magnesem dla polskich robotników lub specjalistów. Ludzie pracują nie tylko dla pieniędzy i wszelkie niematerialne aspekty pracy mają wpływ na ich decyzje.

10. Innowacyjność i Radość Życia
Ludzie, którzy stale wykonują te same czynności, niezależnie do tego jak skomplikowane, szybko zaczynają się nudzić, tracić zainteresowanie pracą i ogólnie stają się sfrustrowani monotonią życia. Taki stan często prowadzi do różnych medycznych a nawet psychiatrycznych problemów w wyniku czego życie takich ludzi staje się trudne do zniesienia. Z drugiej strony jednak, wykonywanie pracy kreatywnej przynosi wiele satysfakcji i radości. Jest znana prawda, że ludzie wykonywający prace kreatywne są znacznie bardziej szczęśliwi niż ludzie wykonujący wyłącznie działania rutynowe, dzień po dniu.

W powyższej sytuacji możemy zaryzykować stwierdzenie, że innowacyjność przynosi społeczeństwu nie tylko korzyści materialne, stwarza szanse wygranej w konkurencji narodów i kontynentów, ale również stwarza nadzieję na lepsze życie w sensie jego radości. Niedawno nauczyłem się nowego polskiego słowa „Radostan” jako tłumaczenie angielskiego słowa „Well-Being”. Możemy więc powiedzieć, że innowacyjność jest kluczem nie tylko do dobrobytu ale również do radostanu, czego oczywiście życzę wszystkim czytelnikom.

Przy okazji chciałbym zaprosić Państwo również na cykl moich otwartych wykładów we Wrocławiu w listopadzie na tematy związane z innowacyjnością. Szczegółowa informacja znajduje się na stronie wcrs.wroclaw.pl. Organizatorzy sugerują możliwie szybką rejestrację, ponieważ oczekują, że na kilku wykładach będziemy mieli pełną salę.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Trwa ładowanie komentarzy...